На жаль, багатьом українцям довелось залишити свої домівки та шукати прихисток у інших країнах. Велика Британія одна із тих країн, котра гостинно відкрила свої кордони для українських сімей. Тут ви знайдете короткий путівник, котрий допоможе Вам крок за кроком оформити усі необхідні документи та полегшити процес перебування у країні.
This page has been created for Ukrainians wishing to come to the United Kingdom and provides advice around the process of finding a sponsor and the early stages of settling in Norfolk. All content is advised and created by working with recently settled Ukrainian refugees, with all information being in Ukrainian.
питання та відповіді
-
Перші кроки: Як знайти тимчасовий захист / How to find a UK sponsor
Нарешті ви наважились покинути країну. Ми впевнені, що це рішення далось вам нелегко, однак зараз весь світ відкритий і готовий вас підтримати – в тому числі Великобританія . На даний момент є два способи отримати тимчасовий захист – family scheme, за котрою хтось із родичів може запросити вас та надати житло, або homes for Ukraine, для тих в кого нема близьких в цій країні, але він би хотів знайти тимчасовий прихисток.
Для того аби скористатись другою програмою потрібно перш за все знайти спонсора і разом з ним заповнити заявку на візу на офіційному сайті www.gov.uk. Спонсори розміщують свої пропозиції на сайті opora.uk aбо у локальних групах на Facebook, наприклад Norwich hosts Ukrainian refugees.
-
Як зрозуміти, що ви зі спонсором зможете поладнати / How to find the right sponsor
Розкажіть майбутнім спонсорам про себе та свою родину, додайте кілька світлин – це допоможе приймаючій родині дізнатись про вас трішки більше. У відповідь запитайте про склад родини спонсора, їхній звичний графік роботи-відпочинку, переваги у їжі – усе те, що вас цікавить і що може бути важливим при подальшому сумісному проживанні. Чим більше уточнюючих питань – тим краще. Якщо ви алергик, не переносите тютюновий дим, любите приймати ванни по кілька годин на день, і т.п обговоріть це зі своїм спонсором. Адже вам доведеться ділити дах кілька місяців, і комфортно має бути всім.
-
Вітаю, ви отримали візу! / Steps after receiving visa
Попереду подорож сповнена хвилювання та приємних клопотів. Для перетину кордону вам буде потрібно пред‘явити свої документи, а також електронний лист із підтвердженням про отримання візи. На кордоні Ви отримуєте дозвіл на перебування на території країни терміном на шість місяців, аби продовжити термін до трьох років варто одразу податись на отримання BRP – записатися на здачу біометричних даних у вашому місті або найближчому до нього. До отримання biometric residence permits ви маєте змогу покинути країну, але не зможете повернутись без оформлення нової візи.
Подати заявку можна через посилання https://apply.visas-immigration.service.gov.uk/product/ukraine-scheme-brp?_ga=2.252021193.1502159890.1658917503-984522071.1651837137
-
Дістатися до місця тимчасового проживання / Getting to your new home
Запитайте у спонсора чи зможе він вас зустріти в аеропорту. Якщо ні, у вас є можливість протягом 48 годин безкоштовно скористатись місцевою залізницею та автобусами міжміського сполучення. Для цього достатньо у касі пред’явити паспорт громадянина України та штамп про перетин кордону.
-
Чому Норфолк? / Why Norfolk?
Норфолк – графство на східному узбережжі Англії, яке омивається північним морем. Найбільше місто Норідж знаходиться на річці Венсум та зачаровує своїми старовинними архітектурними пам’ятками. В середні віки місто було другим за важливістю після Лондону, а зараз це осередок студенства, адже тут багато коледжів та університет Східної Англії.
Природа Норфолку зачаровує з першого погляду. На весні на узбережжі часто можна спостерігати зграї тюленів та морських котиків. Тут є великий вибір національних парків, природних заповідників, просторих пляжів та парків розваг для усієї родини.
-
Проживання у сільській місцевості / Living in a rural area
Після життя у мегаполісі, зважитись на переїзд до сільської місцевості може бути складно. Але варто пам’ятати, що крім красивих краєвидів, ви отримаєте всі ті ж переваги, що і мешканці міст – дитячі садочки, школи та медичні послуги. Знайти спонсора у сільській місцевості для родини буде значно простіше. Єдиним мінусом може бути віддаленість від великих міст та необхідність діставатись до магазину на власному трансорті (який часто надають спонсори, якщо у вас є водійське посвідчення)
-
Як змінити спонсора / Changing your sponsor
Інколи може скластись так, що вже по приїзду у Велику Британію спонсор відмовиться прийняти вас на довгий термін, вирішить переїхати чи ви просто можете не зійтись характерами. Це не означає, що ви опинитесь на вулиці чи вам потрібно повертатись в Україну. Достатньо лише змінити спонсора. Для цього варто звернутись в city council – це щось на кшталт адміністрації міста, і місцева влада підбере вам нову домівку. Ви можете знайти нове помешкання самостійно, якщо маєте знайомих, які готові вас прийняти або орендувати житло за власний кошт. Для уникнення незручностей і неприємних ситуацій, усі питання бажано вирішувати саме через адміністрацію міста.
-
Отримати разової допомоги від місцевої влади / Getting one-time payment from the Council
Щоб отримати 200 фунтів разової допомоги (на кожного члена родини) Вашому спонсору варто зателефонувати у Council та дочекатись візиту із адміністрації; в середньому очікування займає від кількох днів до тижня. Вам задаватимуть багато питань – не хвилюйтесь! Місцева влада просто хоче пересвідчитись чи почуваєте Ви себе в новій домівці комфортно та у безпеці. За потреби представник надасть Вам всю необхідну інформацію про місто та життя у ньому.
-
Оформити банківську картку для зарахувань фінансової допомоги / Getting a UK bank account
Під час першого візиту, ви можете попросити у представника місцевої влади лист для відкриття рахунку у фізичному банку. Але найпростіший варіант отримання картки через Monzo (на кшталт українського Monobank). Все, що вам потрібно це завантажити додаток та ввести свої дані; за кілька днів на Вашу домашню адресу Вам надішлють пластикову картку, якою ви можете розраховуватись у будь-якому місці країни. Ще один додаток Revolut працює за схожою системою, але для отримання фізичної картки вам доведеться заплатити близько 5 фунтів або користуватися нею лише он-лайн через власний телефон.
-
Заповнити анкету на отримання фінансової допомоги / How Universal Credit/Child Benefit works
Першу фінансову допомогу (соціальна виплата, яка називається Universal Credit і складає 334 фунти на одного дорослого та 578 фунтів на дорослого та дитину) ви зможете отримати тільки через 5-6 тижнів після подачі заявки. Після заповнення анкети Вас запросять на зустріч у Job Centre для підтвердження Вашої особистості. З собою варто мати паспорт та дані банківського рахунку. На зустрічі запитайте інспектора щодо оформлення NI – national insurance number. За кілька тижнів Вам призначать додаткову зустріч із інспектором по працевлаштуванню; уся інформація буде з’являтися у вашому особистому кабінеті на сайті gov.uk.
Подати заявку можна за посиланням https://www.universal-credit.service.gov.uk/start
Якщо у вас є дитина, ви можете заповнити заяву на отримання Child benefit. В залежності від віку дитини ця сума складатиме близько 80 фунтів на місяць. Вам необхідно роздрукувати форму, вписати необхідні дані та занести її до Job centre разом з документами (паспорт та свідоцтво про народження дитини). Там знімуть копії, завірять їх та відправлять за необхідною адресою.
Завантажити заявку можна за посиланням https://www.gov.uk/government/publications/child-benefit-claim-form-ch2
-
Допомога від Червоного Хреста / Help from Red Cross
Протягом двох тижнів після приїзду ви маєте право на отримання допомоги від Червоного Хреста у розмірі 50 £ на особу. Для цього потрібно зателефонувати на гарячу лінію да телефоном Red Cross – тел. 08081963651 та дочекатися з’єднання з оператором (може зайняти до години очікування). За потреби вам запропонують перекладача. Лінія відкрита з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 18:00.
-
Зареєструватися у місцевого лікаря-терапевта / Registering with GP
Для того аби отримати медичну допомогу у сімейного лікаря варто зареєструватись за посиланням: https://www.nhs.uk/nhs-services/gps/how-to-register-with-a-gp-surgery/ Після того як вам на домашню адресу прийде лист від NHS, ви можете записуватись на зустріч з лікарем за телефоном вашої медичної практики.
-
Зареєструвати дитину до школи / How to find a school for your child
Переїзд в нову країну, зміна оточення та нове мовне середовище може бути стресом для дитини – але британські школи кардинально відрізняються від українських. Вони орієнтовані на дітей, психологічний комофорт яких знаходиться тут на першому місці. Навчання триває з 8:30 до 15:15, з перервами на перекус та обід. Під час перерв діти, зазвичай, проводять час надворі. Діти в Англії починають відвідувати школу в 5 років, тому не дивуйтесь якщо ваш першокласник потрапить до третього класу – орієнтуйтесь не на цифру, а на вік вашої дитини.
Щоб зареєструвати дитину існує два варіанти – звернутись до школи напряму або подати заявку через сайт https://fiso.norfolk.gov.uk/Synergy/Parents/default.aspx , вказавши бажане місце навчання (їх може бути до трьох). Заповнення анкети займає до 20 хв. За кілька днів ви отримаєте відповідь електронною поштою та запрошення на зустріч з директором обраної школи.
-
Знайти місцеві громади українців / How to find local Ukrainians
При переїзді до нової країни, чудово мати поруч того, хто зможе дати пораду або підтримку при необхідності. Norfolk community foundation та Norfolk Citizens Advice надає інформаційну підтримку вимушеним переселенцям стосовно отримання безкоштовної їжі та соціальних виплат, влаштування на роботу, навчання та ведення бізнесу.
Також створюється все більше неформальних груп для спілкування українців, серед яких:
https://www.facebook.com/groups/372151891414458 – для обміну досвідом та пошуку нових друзів.
https://www.facebook.com/groups/508576367445719/about/ – пошук спонсорів та взаємообмін інформацією
https://m.facebook.com/groups/655548835724227/?ref=m_notif¬if_t=group_comment_follow – підтримка українських жінок, які прямують або вже знаходяться у Великобританії
-
Корисні номери та посилання / Emergency UK numbers
111 – медична консультація, перш ніж телефонувати у швидку допомогу, краще скористатись цим номером телефону. Консультант вирішить чи потрібна Вам швидка допомога.
999 – швидка допомога, пожежна та поліція
Більше порад та підказок ви можете знайти у групі Фб / Go to our Facebook Group for more tips and advice on living in Norfolk.